Facebook 

Svůj účet na Facebooku má dnes již více než třetina Čechů.1  Důvodů, proč si profily na tomto sociálním médiu založili, jsou různé, my se však na těchto stránkách budeme zabývat jedním konkrétním z nich. Budeme mluvit o Facebooku jako o médiu, které umožňuje v reálném čase předávat informace a které by mohli využívat učitelé základních a středních škol pro oznamování událostí a aktualit svým žákům.

Díky tomuto jednoduchému manuálu se za chvíli naučíte vše, co budete potřebovat.:

  • Vytvoříte si profil,
  • vytvoříte stránku,
  • založíte Fanpage,
  • vytvoříte skupinu a
  • pozvete žáky či studenty na událost.

A pokud si ani s tímto návodem nebudete zcela vědět rady, jak stránku založit, můžete se podívat do naší Fotogalerie, kde najdete jednoduchý fotomanuál.

 

Registrace

Prvním krokem k vytvoření vlastního profilu na Facebooku je registrace na adrese: https://www.facebook.com/. Registraci vyplňujete ve formuláři nazvaném „Přihlášení“. Pokud si však nechcete zakládat vlastní profil, tedy vystupovat jako osoba pod svým jménem, ale chcete pouze založit stránku událostí a aktualit pro třídu,klikněte pod registračním formulářem na odkaz Vytvořit stránku pro celebritu, skupinu nebo společnost.

 

Vytvoření stránky

Chcete-li pro vaši školu/obor/třídu vytvořit její vlastní stránku aniž byste se na Facebooku sami registrovali:

1. Klikněte na odkaz pro vytvoření stránky společnosti, organizace či instituce

2. Vyberte kategorii: Škola a zvolte název

Dále postupujte dle pokynů stránky, které Vás budou navigovat až k vytvoření stránky.

 

Práce s profilem

Pokud jste se registrovali a vytvořili svůj osobní profil nebo vytvořili třídní stránku, můžete začít s vyhledáváním přátel, vytvářením událostí, přidáváním informací na profil či jeho dalšími úpravami.

Přátelé

Jména přátel jednoduše zadáte do vyhledávacího pole v horní části hlavní stránky a pak jen kliknete na button „Přidat mezi přátele“, čímž svůj požadavek na přidání do seznamu přátel odešlete. Přítel, kterému jste žádost o přidání mezi přáteli odeslali, obdrží krátkou zprávu o Vaší žádosti a tu buď potvrdí, nebo odmítne. Pokud žádost přijme, opět se o tom dozvíte krátkým oznámením, které Vám Facebook zašle.

Přidání informací na profil

Základní informace, pomocí nichž Vás budou moci později přátelé snáze najít, můžete zadat již při registraci nebo je na svůj profil přidat kdykoliv po přihlášení na Facebook. Abyste však mohli s vytvořenou stránkou pracovat, musíte si profil založit, tedy kliknout v horní záložce na button "Profil" a vyplnit své jméno. Další informace o Vašem vzdělání, práci či například místě aktuálního pobytu Facebook umožňuje zadat ve třech po soubě jdoucích krocích v přehledné tabulce. Ty však vyplnit nemusíte, je možné je "přeskočit" a doplnit je třeba později.

 

Události

Události jsou skvělým prostředkem organizace nejrůznějších aktivit. Ať se jedná o organizaci třídního výletu či pozvání na zajímavou přednášku, můžete si být jisti, že díky tomuto způsobu budete mít neustále přehled o tom, kdo se události zúčastní, co se v rámci účastnící se skupiny probírá, tedy jaká je aktuální situace, a to přehledně a pohromadě na jednom místě.

Vytvoření vlastní události

K čemu události slouží, jsme v krátkosti popsali. Jak tedy vlastní událost vytvořit?

1. Na horní liště zvolte záložku Hlavní stránka

2. V levém menu klikněte na záložku Události

3. V horní části stránky nyní klikněte na Vytvořit událost

4. Ve formuláři, který se na stránce vytvoří, vyplňte pomocí kalendáře pole Kdy?, pokud znáte čas ukončení události, můžete vyplnit pole Přidat čas ukončení

5. Kolonku Co máte v plánu? vyplňte názvem události, kterou připravujete

6. Do pole Kde? vepište místo konání události

7. Do textového pole Další informace? můžete doplnit upřesňující informace k pořádané aktivitě

8. Na otázku Kdo je pozván? klikněte na button Vyberte hosty a pak ze svého seznamu přátel buď přímo z nabídky, nebo pomocí vyhledávacího pole, do kterého vyplníte jméno, či prostřednictvím e-mailu, pozvěte přátele na událost

9. Pokud chcete umožnit komukoliv, aby se události účastnil, nechte pole Kdokoliv může stránku zobrazit a odpovědět zaškrtnuté

10. Jestliže chcete, aby byl seznam hostů viditelný na profilu události, nechte zaškrtnuté také pole Zobrazit seznam hostů na stránce události

11. Pro dokončení klikněte na pole Vytvořit událost

Přátelé, které jste k události pozvali, obdrží na svůj profil oznámení o tom, že byli pozvání. Poté mohou odpovědět, zda se události zúčastní či nikoliv, a to výběrem z odpovědí: Ano / Ne / Možná. Jejich odpověď se následně zobrazí v profilu události, takže získáte přehled, kdo a jak na událost reagoval.

Na stránku události (na niž se dostanete tak, že na událost kliknete) můžete přidávat Příspěvky, tedy komentáře, které jsou viditelné pro všechny, kteří mají k události přístup, můžete také nahrát Odkaz, Fotku či Video.

 
 

Facebook a rizika

Hrozí vám při práci s Facebookem nějaká rizika, na které je dobré si dát předem pozor? Facebook, jakožto služba dostupná na internetu, zaznamenává veškerý váš pohyb, zanecháváte v něm svou vlastní digitální stopu. Zároveň o sobě zveřejňujete určité údaje a informace, které může prakticky kdokoliv (či po nastavení vyššího zabezpečení přístupu kdokoliv zdatnější) zjistit. Je proto dobré jisté kroky zvážit nebo si alespoň určitá rizika předem uvědomit. 

1. Zvážit obsah, který zveřejňujete

Internet má sloní paměť, co jednou do jeho sítě vypustíte, může kdykoliv na požádání najít. To samé platí také pro Facebook. Je proto důležité vždy zvážit, jaký obsah se chystáte publikovat, jaké texty a fotografie či videa nahrát a uložit.

2. Zvážit, kdo se na Facebooku stane vaším přítelem

Zároveň je také třeba brát v potaz to, že někdy nejen „přátelům“ zpřístupňujete své soukromí. Proto je důležité zvážit, koho do adresáře svých přátel přidáte a zda akceptovat každou žádost o přátelství, kterou vám někdo pošle. Proto je na začátku také důležité dohodnout se s žáky a případně dalšími učiteli, zda se na Facebooku stanete přáteli. Pokud však nemáte založený svůj vlastní osobní profil, ale jen stránku pro události a aktuality, neměla by hrozit žádná rizika ve spojení s tím, že se žáci ke stránce připojí a vy je zahrnete do adresáře přátel stránky.

3. Soukromí

Na Facebooku lze velmi snadno nastavit, kdo všechno bude mít přístup k informacím z vašeho profilu, tedy informacím o vás, jakými jsou například fotografie, datum narození, adresa, telefonní číslo, statusy atd. a které vaše aktivity se budou zobrazovat na domovských stránkách vašich přátel. K vašim fotografiím tak můžou mít vstup povolený pouze vaši přátelé nebo třeba přátelé vašich přátel. Všechny informace týkající se vašeho soukromí či profilu i jejich zveřejnění si můžete nastavit podle svých potřeb. 


 

 

 

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.